Sıkça Sorulan Sorular

 • Hangi komutlar ne işe yarıyor, nasıl öğrenebilirim?
  Temel düzeyde ihtiyaç duyabileceğiniz komutlara ilişkin oluşturmuş olduğumuz bir bilgi sayfası bulunuyor. Oluşturmuş olduğumuz Komutlar  sayfasından komutlar ve ne işe yaradıkları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.
 • Haksızlık yapılıyor, hakkımı nasıl arayacağım?
  Servisimiz üzerinde kullanıcıların memnuniyeti en öncelikli prensibimizdir. Eğer herhangi bir yetkilinin size haksızlık ettiğini düşünüyorsanız yine soru sor bölümünden bizimle iletişim kurarak durumu incelememizi sağlayabilirsiniz. Şayet iddialarınızın doğruluğu tespit edilirse gereken düzeltmenin yapılacağını bilmenizi isteriz.
 • Radyonuza istek gönderebiliyor muyuz?
  Tabiki. Bunun için #radyo kanalında !istek şarkıcı - şarkı adı şeklinde bir kullanım ile o an yayında olan DJ'e istek şarkınızı iletebilirsiniz. Eğer dj istek şarkı çalıyorsa, sizi de sıraya alıp istek parçanıza yer vermeye çalışacaktır.
 • Nasıl yetkili olabilirim?
  Yetkilendirme sistemleri katman katman'dır. Kanal düzeyinde yetkili(op) olmak için kanal listesinde yanlarında & ve ~ işareti bulunan kişilerle irtibata geçip bu isteğinizi iletebilirsiniz. Uygun görülmesi durumunda sizi yetkilendirebilirler. Yine sunucu yöneticisi katmanında oper ve admin olarak yetkilendirilmek için #operhelp kanalından bilgi alabilirsiniz. Ancak bu seviyede bir erişim için uzun süredir sunucunun kullanıcısı olmak ve bazı kriterleri karşılıyor olmak gerekir.(karakter, sadakat, sorumlulukları alma, online süresi gibi)
 • Telefon veya tabletlerden sohbete bağlanabilir miyim?
  Evet, web sitemiz tamamen mobil uyumlu olup, gerek mobil tarayıcı üzerinden gerekse de mobil sohbet uygulamamızı indirerek sohbete katılabilirsiniz. Mobil sohbet uygulamasını indirmek için Mobil Sohbet menülü içeriğimize girip, indirme bağlantısını kullanabilirsiniz.
 • Telefon veya tabletlerden sohbete bağlanabilir miyim?
  Evet, web sitemiz tamamen mobil uyumlu olup, gerek mobil tarayıcı üzerinden gerekse de mobil sohbet uygulamamızı indirerek sohbete katılabilirsiniz. Mobil sohbet uygulamasını indirmek için Mobil Sohbet menülü içeriğimize girip, indirme bağlantısını kullanabilirsiniz.
 • Rahatsız edici mesajlar alıyorum, nasıl engellerim?
  Bu gibi durumlarda rahatsız eden kullanıcıdan mesaj almayı engellemek için konuşma penceresinde ki Engelle butonunu kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer mIRC programı üzerinden bağlanıyorsanız /ignore rumuz komutunu kullanarak yine ilgili rumuzun size mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz.
 • Sohbet etmek için uyulması gereken kurallar nelerdir?
  Genel olarak önceliğimiz sohbet düzeninin ve nezihliğinin bozulmamasıdır. Hakaret, küfür, siyaset, terör progagandası, dil/din/ırk ayrımcılığı gibi diyaloglar kesin olarak yasaklanmıştır. Sohbet servisine bağlandığınızda /rules komutunu uygulayarak tüm kuralları listeleyip, her birine vakıf olmayı deneyebilirsiniz. Unutmayın ki kurallara uymayan kullanıcıları sunucudan uzaklaştırma hakkını saklı tutmaktayız.
 • Nickim (Rumuzum) Çalındı. Nasıl geri alabilirim?
  Sunucu yöneticilerinden destek alabilmeniz için oluşturulmuş olan #OperHelp
  kanalına giriş yapıp, durumunuzu izah edebilirsiniz. Bir takım kontroller ve gerçek sahibi olduğunuzu gösterecek olan doğru yanıtları verirseniz çalınan nickiniz iade edilecektir.
 • Oper ve Admin ne demektir?
  Sohbet servisinde yetkilendirmeler katman katmandır. Herhangi bir yetkisi olmaksızın sohbet'te bulunan kişiler için user(kullanıcı) tanımlaması yapılmaktadır. Herhangi bir sohbet odasında yetkili olanlar için OP kavramı kullanılırken, tüm server genelinde yetki sahibi olan kişiler için oper ve onların bir üst erişim sahibi olanları için de admin ünvanları kullanılır. Kısacası bu kişiler server yöneticileridir ve kapsamlı yetkilere sahiptirler
 • Birileri kişisel bilgilerimi paylaşıyor, ne yapmalıyım?
  Böyle bir duruma tanık olduğunuzda veya bunun bilgisini aldığınızda #OperHelp kanalına girerek sunucu yetkililerine durumu iletiniz. Ayrıca takıntı yapmış kişilerin bu eğilimi tekrar edici olduğu için yasal yollara başvurmanızı da öneririz. Site yönetimi olarak adli makamlardan bilgi talebi geldiğinde bu suçu işleyen kullanıcıya ilişkin bilgileri paylaşmaktayız.
 • Odalara bağlanmak için yaş sınırlaması var mı?
  Elbette. Küçük yaştaki bireylerin suistimal edilebilmesi nedeni ile 18 yaş altında ki kullanıcıların sohbete katılması yasaktır. Tespiti halinde sohbet servisinden uzaklaştırılırlar.
 • Sohbet servisini kullanmak için ücret ödemem gerekir mi?
  Hayır, sunduğumuz hizmet tamamen ücretsiz olup herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.
 • Browser kullanmadan, program ile nasıl bağlanabilirim?
  Özel olarak geliştirilmiş ve Türkçeleştirilmiş olan mIRCX adını verdiğimiz programı indirerek program aracılığı ile sohbete bağlanabilirsiniz. Sayfa'nın en Altında yer alan mirc indir menüsünü kullanarak program hakkında bilgi alabilir ve yine indirme bağlantısını kullanabilirsiniz.

 • Sohbete nasıl bağlanabilirim?

  Sohbete bağlanabilmek için www.Sohbetodasi.Gen.Tr ana sayfası üzerindeki sohbete giriş bölümünde rumuz ve varsa şifrenizi yazarak "sohbete bağlan" butonuna basmanız yeterlidir